Начало » Билки » Теснолистен Живовляк

Теснолистен Живовляк

Същото се отнася и за Живовляк- широколистен.

Живовляк теснолистенЖивовляк широколистен
Синоними:копиевиден живовляк, жилоглав, бърда, жилавец.
Разпространение. Широколистният и теснолистният жиловлек се срещат из тревистите места, покрай пътищата и насипите, около храсталаците и ливадите на височина до 2000 м из цялата страна.
Описание. Многогодишно тревисто растение с късо коренище и безлистно цветоносно стъбло високо 10- 30 см. Листата са широки с дълги дръжки събрани при основата във вид на розетки, широко елиптични до яйцевидни, целокрайни, с 3 до 9 изпъкнали дъговидни жилки. Цветовете са в цилиндричен клас. Чашката и венчето са 4 делни. Плодът е двугнездна кутийка с 4-10 семена. Цъфти от юли до август.
Използваема част. Използват се листата, брани през време на цъфтежа от май до септември. Режат се без да се мачкат, защото при сушенето потъмняват. Сушат се на сянка или в сушилня при температура до 40 градуса по Целзий. Изсушената билка е със зелен цвят, със слабо горчив вкус и без миризма.
Химичен състав. Билката съдържа горчиви и дъбилни вещества, гликозида аукобин, провитамин А, витамин С, малко алкалоиди, витамин К, калиеви, натриеви и силициеви соли, ферменти, инвертин, емулсин и др. В семената се съдържат до 44% слуз и мазнини, стероидни сапонини и др.
Лечебно действие и приложение. Билката действа болкоуспокояващо, отхрачващо, противовъзпалително. Прилага се при всички видове кашлица (простудна, магарешка, туберкулозна), при задух, стомашни и чревни колики и болки.
В българската народна медицина листата на жиловлека се прилагат още при диария, чернодробни страдания, жълтеница, газове, подуване на корема, хемороиди, дизентерия, кръвохрачене, киселини в стомаха, малария и др.
Счукани свежи листа се препоръчват за налагане при ухапано от насекоми, при циреи, гнойни рани, мокър лишей, както и за жабурене за заякчаване на венците и против зъбобол, а също и за компреси при възпъление на очите. Пресният корен може да се дъвче при зъбобол. Семената се прилагат при язви на стомаха и червата, газове, бъбречни и жлъчни камъни, детски диарии.
Начин на употреба. 1 супена лъжица от билката се залива с 0,5 л вряла вода и се оставя да кисне 2 часа. Запарката се прецежда и се пие по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно.

 


Нагоре към "Теснолистен Живовляк"

Уеб дизайн: PlamCom.net